Course Pricing

Multiple Ways to Save!

Volume Discount: The more courses you buy per student, the more you save. You could save up to 42% off the base course fee for Independent Study courses starting on the same date.

Sibling Discount: Receive 18% sibling discount when your first child is enrolled in at least 4 Independent Study courses starting on the same date.

Pre-pay Discount: Save an additional 10% off course fees if you pay upfront rather than choose a 12-month payment plan.

Independent Study Courses: Course Purchase

Table that categorizes independent study course purchase fees. Navigate on row headings to choose the fees for individual students and siblings costs course cost per month and total cost per month, then on column headings to find the monthly subscription rate.
Course Fee Per Month: 12 Month Payment Option
  First Student Sibling (applicable when the first student buys at least 4 courses)
Number of Courses Per Course/Month Total Per Month Per Course/Month Total Per Month
Buy 1 course $22.00 $22.00 $18.04 $18.04
Buy 2 courses $19.00 $38.00 $15.58 $31.16
Buy 3 courses $18.67 $56.01 $15.31 $45.93
Buy 4 courses $18.00 $72.00 $14.76 $59.04
Buy 5 courses $16.40 $82.00 $13.45 $67.25
Buy 6 courses $15.67 $94.02 $12.85 $77.10

Additional 10% discount applicable on all courses paid up front.

Some courses may require the purchase of materials for an additional fee. Materials details for each course are provided during the purchase process, or you can download the full list now:

Independent Study Courses: Monthly Subscription

Table that categorizes monthly subscription rates for independent study courses. Navigate on row headings to choose the number of courses, then on column headings to find the monthly subscription rate.
Number of Courses Monthly Subscription
Buy 1 course $29.95/course
Buy 2 courses $29.95/course
Buy 3 courses $29.95/course
Buy 4 courses $29.95/course
Buy 5 courses $29.95/course
Buy 6 courses $29.95/course

Some courses may require the purchase of materials for an additional fee. Materials details for each course are provided during the purchase process, or you can download the full list now:

Teacher-Supported Courses

Table that categorizes fees for teacher-supported courses. Navigate on row headings to choose the grade level, then on column headings to find the course type and fee.
Grades Per Course Fee Fee
K-5 Full Year $550
Semester
powerspeaK12 Courses Only
$275
6-8 Full Year $650
Semester
powerspeaK12 Courses Only
$325
9-12 Semester $425
Semester AP® Courses $475

Some courses may require the purchase of materials for an additional fee. Materials details for each course are provided during the purchase process, or you can download the full list now:

Additional Purchase Options for World Languages Courses

Table that categorizes additional options for purchase of world language courses. Navigate on row headings to choose the grade level, then on column headings to find the course length and fee.
Grades Per Course Fee: Course Only Fee
K-8 Full Year $238
Semester $119
9-12 Full Year $330
Semester $165